ישורון

ישורון
לעם ישראל שלושה שמות עיקריים – יעקב, ישראל וישורון. יעקב וישראל משמשים בערבוביה, ואף כי ישראל עיקר, שם יעקב לא נעקר. וכבר התייחסו לזאת בגמרא ואמרו, שלא זה המקרה באברהם, שאין להזכיר את שמו הקודם. וגם דרשות רבות נאמרו על שני שמות אלה, כשאולי הנפוצה ביותר היא שיעקב הוא מלשון עקוב-עקום, במובן של מרמה, כמו 'עקוב הלב מכל', וישראל מלשון יושר, אף כי הפסוק המבשר על שינוי השם דווקא גוזרו משררה – 'כי שרית עם אלוהים ואנשים ותוכל'. גם הושע, כנראה, מתייחס לדרשה זו, כשהוא אומר 'בבטן עקב את אחיו', כשהוא מתייחס לעוונות ולמרמת ישראל. והדברים ארוכים וידועים.
צריך עוד להוסיף כי מבחינה היסטורית-ארכיאולוגית, יעקב היה שם מקומי נפוץ, וכן נמצאו במצרים כתובות 'יעקבאל' ו'יעקבהר', מהמאות ה-13-15 לפנה"ס, שכנראה מתייחסות אל קבוצת אנשים ידועה, עם, אולי באזור אדום. פרופ' ישראל קנוהל סבר שאלו הם בני ישראל הקדומים, או לפחות חלק שלהם. אבל למעשה נמצאו עוד כתובות עם השורש 'עקב' בצורות שונות, כפי שמפורט באנציקלופדיה המקראית. לכן בין אם צודק קנוהל ובין אם לא, הרי היה זה שם מקומי נפוץ. משמעותו לפי קנוהל – האל יגן ויציל.
אך אכן בעברית 'עקב' הוא מקבוצת הפעלים עקב-עקם-עקל-עקף, שעניינם תנועה סיבובית ושורש הבסיס הוא 'עק'.

ואולם, מה עניינו של ישורון?
למעשה, זה שם מאוד נדיר בתנ"ך, והוא מופיע רק בארבעה מקומות, נקרא אותם –

דברים לב, טו
וַיִּשְׁמַן יְשֻׁרוּן וַיִּבְעָט שָׁמַנְתָּ עָבִיתָ כָּשִׂיתָ וַיִּטֹּשׁ אֱלוֹהַּ עָשָׂהוּ וַיְנַבֵּל צוּר יְשֻׁעָתוֹ.

דברים לג, ה
וַיְהִי בִישֻׁרוּן מֶלֶךְ בְּהִתְאַסֵּף רָאשֵׁי עָם יַחַד שִׁבְטֵי יִשְׂרָאֵל.

דברים לג, כו
אֵין כָּאֵל יְשֻׁרוּן רֹכֵב שָׁמַיִם בְעֶזְרֶךָ וּבְגַאֲוָתוֹ שְׁחָקִים.

ישעיהו מד, ב
כֹּה אָמַר יְהוָה עֹשֶׂךָ וְיֹצֶרְךָ מִבֶּטֶן יַעְזְרֶךָּ אַל תִּירָא עַבְדִּי יַעֲקֹב וִישֻׁרוּן בָּחַרְתִּי בוֹ.

*

לפי המפרשים (שראיתי) יש שתי דרכים לפרש את השם – מלשון יושר, כמו ישראל, או גם כן יש הצעה לפרש מלשון שור – ראייה –

רבנו בחיי מפרש מלשון אשורנו, כלומר ראייה –
וישמן ישרון ויבעט – לא נקראו ישרון עד עתה שקראם משה רבינו ע״ה בשם הזה. ויתכן לפרש כי קראם כן לחסרונם כדי להוכיחם ולהכלימם, לפי שהשם הזה הוא שם המעלה והכבוד ונגזר מן (במדבר כ״ד) אשורנו, על שם הראיה שראו כבוד השכינה עין בעין במתן תורה, כענין שכתוב (שמות כ״ד:י״ז) ומראה כבוד ה׳ כאש אוכלת בראש ההר, ולפיכך אחר שהזכיר מתן תורה שאמר יסובבנהו יבוננהו הזכירן מיד בשם ישרון, וכן למטה אחר שהזכיר (דברים ל״ג:ה׳) תורה צוה לנו, הזכיר מיד ויהי בישרון מלך, וגם בחתימת ברכתו אמר (שם) אין כאל ישרון, כלומר ממה שראית בסיני יכולין אתם להעיד עליו שאין כמוהו. וכל זה מכלל דברי השירה הזאת שהם דברי ויכוח ומוסר שהיה מתוכח עמהם והודיע להם העתידות במה שהן עתידין לחטוא, ושימרו את פי ה׳ וישכחו חסדיו הרבים שעשה עמהם, ולכך קראן ביום ההוא שלשה פעמים בשם הנכבד הזה, כי הפרשיות דבקות, והכל היה ביום מותו כאשר הזכרתי. ויאמר עתה וישמן ישרון ויבעט, לרמוז להם כי עם כמותו הנקרא ישרון שראו כבוד השכינה בעט בו ויטש וינבל, ודומה לזה אמר ישעיה ע״ה (ישעיהו א׳:ד׳) הוי גוי חוטא עם כבד עון, ודרשו רז״ל גוי שנקרא (דברים ד׳:ח׳) ומי גוי גדול, שיהיה חוטא, עם שנקרא (שם י״ד) כי עם קדוש אתה, שיהיה כבד עון, זרע שכתוב בהם (ישעיהו ס״א:ט׳) זרע ברך ה׳, שיהיו מרעים, בנים שנקראו (דברים י״ד:א׳) בנים אתם לה׳ אלהיכם, שיהיו משחיתים.

רש"ר הירש, לעומת זאת, מפרש מלשון יושר –
וישמן וגו׳ – כאן מופיע בפעם הראשונה במקרא השם ״ישורון״. ישראל קרוי כן על שם חזון ייעודו המוסרי, שכן חובת ישראל היא להיות ״ישר״ ולא לסטות לעולם מהדרך הישרה של ייעודו. השווה ״זבולון״ מ״זבול״.

וכן הרמב"ן –
ויהי בישרון מלך – רמז אל השם הנזכר שהיה למלך על ישראל בהיותם ישרים, ונאספו כל ראשי העם וכל שבטי ישראל יחד. 

*

לזאת אולי אפשר להוסיף, גם אם הדבר בגדר דרש בלבד, כי שמא ישורון הוא מלשון שיר? אכן, כל הפעמים ששם זה מופיע הן בקטעי שירה, וזה כבר רמז אחד. ועוד – שם זה מופיע בשירת האזינו, הפותחת במילים 'אז ישיר משה', ושואלים חז"ל, מהו אז? – לעתיד לבוא. וזה רמז שני. וכן במקומות שונים נאמר שבעתיד ישירו ישראל 'שיר חדש', וכן נאמר – 'אז ימלא שחוק פינו ולשוננו רינה', שוב – אז, וזה כבר רמז שלישי ואחרון, המחזק את הטענה – ישורון, מלשון שירה.

*

ואם אין הדבר טוב בעיניכם, אוסיף פירוש ששמעתי מאת הרב אורי שרקי, שאומר שיעקב מסמן את הצד הדתי של העם, ישראל את הצד הלאומי, ואילו ישורון את הצד האוניברסלי.

תגובה אחת בנושא “ישורון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s