על עבדות מצרים היום

נתניהו הוא פרעה –
דרשת ארוחת הערב.

הגיע הערב ובאתי לאכול, סלט כבר היה על השולחן ורק הכנתי לעצמי ביצה. ישבתי ואכלתי את הסלט והביצה ובזמן הזה אמרתי לאימי –
אולי לא נעים לשמוע זאת, אבל תחת שלטון נתניהו בלתי אפשרי מבחינתי לעבוד, כי אני לא מסכים לעבוד בתנאי עבדות. כך כל תקופת שלטונו של נתניהו כמעט לא עבדתי, וכך גם עכשיו. בתקופת בנט-לפיד לעומת זאת כן עשיתי מאמצים גדולים למצוא עבודה. אמנם בסופו של דבר עבודה לא מצאתי – וזה עניין בפני עצמו ומחדל שעוד צריך להיחקר – אבל לפחות ניסיתי. תחת שלטון נתניהו גם אין טעם לנסות.
זה שלטון העושק, העושר והנגישה. וזה שלטון תאוות הבצע וחוסר ערכים.
ואז הוספתי כמו שאמרתי הרבה פעמים לאחרונה – והיום ביתר שאת. נראה ששלטון העושק היום הוא חסר מעצורים כמעט. המחירים מזנקים, הפערים מתרחבים, דאגה לחלש כמעט שאין, סדום ועמורה פר אקסלס. ולזה הם קוראים 'יהדות'. הפך היהדות הוא זה!
וגם הוספתי שהדבר מזכיר את גזירות פרעה בספר שמות. תחילה הוא העביד את בני ישראל בפרך, אבל אחרי שבא משה בתחילה הוא הקשה עוד את העבודה –
 ו וַיְצַו פַּרְעֹה בַּיּוֹם הַהוּא אֶת הַנֹּגְשִׂים בָּעָם וְאֶת שֹׁטְרָיו לֵאמֹר. ז לֹא תֹאסִפוּן לָתֵת תֶּבֶן לָעָם לִלְבֹּן הַלְּבֵנִים כִּתְמוֹל שִׁלְשֹׁם הֵם יֵלְכוּ וְקֹשְׁשׁוּ לָהֶם תֶּבֶן. ח וְאֶת מַתְכֹּנֶת הַלְּבֵנִים אֲשֶׁר הֵם עֹשִׂים תְּמוֹל שִׁלְשֹׁם תָּשִׂימוּ עֲלֵיהֶם לֹא תִגְרְעוּ מִמֶּנּוּ כִּי נִרְפִּים הֵם עַל כֵּן הֵם צֹעֲקִים לֵאמֹר נֵלְכָה נִזְבְּחָה לֵאלֹהֵינוּ. ט תִּכְבַּד הָעֲבֹדָה עַל הָאֲנָשִׁים וְיַעֲשׂוּ בָהּ וְאַל יִשְׁעוּ בְּדִבְרֵי שָׁקֶר.
שמות ה.

כך, אגב, גם היה עם רחבעם בן שלמה. שלמה העביד את העם קשה, גם כן במפעלי בנייה, ורחבעם בנו רצה להעביד את העם עוד יותר, ולהגביר את מיסיו, וכן אמר, בעצת יועציו הצעירים –
וַיְדַבֵּר אֲלֵיהֶם כַּעֲצַת הַיְלָדִים לֵאמֹר אָבִי הִכְבִּיד אֶת עֻלְּכֶם וַאֲנִי אֹסִיף עַל עֻלְּכֶם אָבִי יִסַּר אֶתְכֶם בַּשּׁוֹטִים וַאֲנִי אֲיַסֵּר אֶתְכֶם בָּעַקְרַבִּים.

מלכים א, יב, יד.

מעניין אגב שבשני המקומות מדובר בעבודת בנייה, ובשני המקומות אגב גם מוזכרות 'ערי מסכנות'. ערי מסכנות הן מחסנים, גם המילים קרובות – מסכן-מחסן. בכל אופן במצרים בנו גם את הפירמידות, ושלמה – את בית המקדש.
ומה קרה בעקבות הכרזת רחבעם? ממלכת ישראל התפלגה לשניים.
ומה קרה אחרי הכבדת העול של פרעה? עשרת המכות ויציאת מצרים.
ועוד הזכרתי איזה מדרש אכזרי שנחרט אצלי – שהמצרים היו שמים תינוקות עבריים ביסודות הבתים שבנו, במקום לבנים. עד כדי כך היו אכזריים.
ובכן, גם היום מחירי הנדל"ן בלתי אפשריים, וכן יוקר המחיה.
לכן ישראל היא מצרים, ונתניהו הוא פרעה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s