שפינוזה על הרמב"ם, בקצרה

שפינוזה, מאמר תיאולוגי מדיני, פרק ה.

להלן קטע ידוע, בו שפינוזה מתייחס לרמב"ם, ודוחה את דבריו. הוא מצטט את הרמב"ם שאומר שאדם מהעמים יכול להיחשב חכם רק אם יקבל את אלוהי ישראל, וזה בדיוק הפוך מגישת שפינוזה.
באופן כללי, שפינוזה מתייחס לרמב"ם כמה פעמים, אך בדרך כלל בשלילה. כך גם הוא שולל את פירושו האריסטוטלי לתורה, ומכנה את דבריו 'הבלים אריסטוטליים', שהרי לשיטתו התורה פשוטה בתכלית.
וגם בדעתו על הנבואה הוא חולק עליו. לפי הרמב"ם לנביאים היה כוח שכלי גדול וגם כוח מדמה, ולפי שפינוזה היה להם כוח מדמה גדול בלבד. הם לא היו פילוסופים, אפשר לומר.

ביחס לקטע זה – חוקרים מודרניים אומרים שאולי הציטוט שהוא מביא כאן מדברי הרמב"ם הוא שגוי, וצריך להיות כתוב 'אלא מחכמיהם', וכך כל הכוונה מתהפכת.
כן ידועה ההערכה הגדולה שהרמב"ם העריך את אריסטו, גדול החכמים.

והנה דבריו –
"אמנם דעת היהודים היא בהיפך גמור. שכן הם אומרים שהשקפות אמיתיות ואורח חיי- אמת אינם מועילים כלום לאושר, כל זמן שבני אדם בוחרים בהם על פי האור הטבעי בלבד, ולא כתורות שניגלו למשה בנבואה.

הרמב"ם מעז להגיד דבר זה בפירוש, וזה לשונו בהלכות מלכים פרק ח, הלכה יא: כל המקבל 15 שבע מצוות ונזהר לעשותן הרי זה מחסידי אומות העולם ויש לו חלק לעולם הבא: והוא שיקבל אותן ויעשה אותן מפני שצוה בהן הקדוש ברוך הוא בתורה והודיענו על ידי משה רבינו שבני נח מקודם נצטוו בהן, אבל אם עשאן מפני הכרע הדעת אין זה גר תושב ואינו מחסידי אומות העולם ואינו מחכמיהם'. [80] אלה דברי הרמב"ם, ור' יוסף בן שם־טוב, בספרו הנקרא כבוד אלהים, מוסיף עליהם…".

(ההערה מדברת על קבלת שבע מצוות בני נח).

תגובה אחת בנושא “שפינוזה על הרמב"ם, בקצרה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s