הסליחה

עוד סרטון משיחי –
על הסליחה –

קודם אקדים ואומר, שהיום הקדשתי כמה שעות לצפות בכל הסרטונים של god1 נגד המיסיון. הם מקצועיים מאוד, ואומרים דברים שנראים נכונים, וברובם כנראה אכן נכונים. אף כי מצאתי גם פקשושים. למשל בסרטון על ישעיה נג, הם אומרים שזה נאמר על עם ישראל, אבל המדרשים הקדומים מפרשים אותו על המשיח. או במזמור ב' בתהילים הם אומרים ש'נשקו בר' זה בר מלשון טוהר, אבל מה זה נשקו טוהר? וכן גם כאן יש פרשנים שפירשו נשקו בן, למשל אבן עזרא. כלומר, גם הם מגמתיים ולא לגמרי צודקים. אבל חלק מהדברים שהם אומרים מקובלים מאוד.
אלא מה? שלאחר הצפייה בסרטונים אני לא מרגיש מלא יותר, אלא ריק יותר, וכן לא מרגיש מואר ושמח יותר.
פניתי אם כך שוב לסרטון המשיחי הזה, וכאן אמנם יש תוכן מעניין וחיובי – הסליחה.

הסליחה גם היא עיקר משיחי חשוב, מהחשובים ביותר, ואכן היא כה נחוצה בחיים בכלל ובחיינו כאן בארץ בפרט.
כאן הם אומרים למשל – סליחה היא החלטה, לא רגש. ומספרים סיפור מהברית החדשה על אדון שויתר למישהו על החוב. כן, בנצרות החטא נמשל לחוב, ועם החוב – חובה, וחיוב (חיוב, אגב, יש לו שתי משמעויות – הרשעה, וזו המשמעות השלילית, וראיית הטוב, חיוביות, וזו המשמעות השלילית. מעניין, שוב, שלמילה אחת יש שתי משמעויות הפוכות. ואולי נוכל לומר בדרך החידוד, שתמיד יש לפנינו שתי אפשרויות – לראות בחיוב, או בחיוב).

ועוד הם מביאים כאן את דבריו היפים של מרטין לותר קינג (בדיוק חשבתי לכתוב על צ'ה, אבל הנה קינג טוב ממנו) –
"החוק העתיק של עין תחת עין מותיר את כולם עיוורים. הוא אינו מוסרי מכיוון שהוא מבקש להשפיל את היריב במקום לרכוש את הבנתו; הוא מבקש להשמיד במקום לשנות. האלימות אינה מוסרית מכיוון שהיא משגשגת על שנאה במקום על אהבה. היא הורסת את הקהילה והופכת את אחוות בני האדם לבלתי אפשרית. היא מותירה את החברה בחד-שיח במקום בדו-שיח. האלימות נגמרת בכך שהיא מביסה את עצמה. היא יוצרת מירמור אצל הניצולים ואכזריות אצל המחריבים."

טוב, כמובן, מרטין לותר קינג היה כומר.

אבל גם כאן יש לשאול – האם יש לסלוח תמיד? למשל, לנוכח השואה? אוי, שאלה קשה, ולמה צריך ללכת עד הקיצון? אבל כאן הם מביאים בסוף דוגמה של ניצולת שואה אחת שסלחה.
אולי זה נדיר. אבל אני זוכר את ספרה היפה של אתי הילסום, שנספתה בשואה, וגם היא מדברת במונחים כאלה, של סליחה לשוביה. מאוד אהבתי את הספר הזה, אבל הוא הפחות ידוע (לעומת ספרה של אנה פרנק), ואף כי בשנים האחרונות נראה שהיא מתגלה מחדש.

עד כאן בעניין זה בינתיים, ואלה דברים שכבר כתבתי בעבר. נראה, אולי שאני מעלה גרה (ולכן כשר!), או מדבר כ-אוב (וזה פסול).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s