נידוי


שני עניינים אקטואליים שמתחברים בפסוק אחד –
ראשית, היום בישראל אנשים מנודים, ואני קורא על כך הרבה ברשתות החברתיות. התנ"ך השורש נד"ה מופיע בעיקר לגבי האישה הנידה, בזמן מחזורה, ורק מעט מאוד שלא בהקשר זה. גם הנידוי כפרקטיקה חברתית אמנם היה קיים בחברה היהודית, והוחל למשל על אלישע בן אבויה ושפינוזה, אבל למעשה זו פרטיקה שמעט מאוד נקטו בה.
והנושא השני הוא התאבדותו של הסופר החרדי שנאשם בעבירות מיניות, חיים ולדר, ובעיקר התגובה החרדית המכעיסה לכך, שבחרה לגונן עליו ולנקות את שמו.
לגבי הנושא השני אני מעדיף לא להתבטא, לפחות בינתיים, אבל במקרה הוא הופיע בפסוק שבחרתי, בשם 'החרדים', אז אני מציין גם אותו. החרדים בכלל, ראוי לציון, הם אכן ציבור מנודה מבחינות מסוימות בחברה הישראלית.
וזה הפסוק –

שִׁמְעוּ דְּבַר יְהוָה הַחֲרֵדִים אֶל דְּבָרוֹ אָמְרוּ אֲחֵיכֶם שֹׂנְאֵיכֶם מְנַדֵּיכֶם לְמַעַן שְׁמִי יִכְבַּד יְהוָה וְנִרְאֶה בְשִׂמְחַתְכֶם וְהֵם יֵבֹשׁוּ.
ישעיה סו, ה.

כאן רבו מאוד הפירושים, פירוש שטיינזלץ הוא פשוט –

שִׁמְעוּ דְּבַר ה', הַחֲרֵדִים אֶל דְּבָרוֹ והמקשיבים לו באמת : אָמְרוּ אֲחֵיכֶם שהם לפעמים שֹׂנְאֵיכֶם ולפעמים מְנַדֵּיכֶם, המחרימים אתכם ואינם מעוניינים לשתף אתכם עמם : , בגללנו, בזכותנו יִכְבַּד, יכובד ה' הם חושבים שבהם ובקרבנותיהם הכול תלוי, ומגַנים את זולתם על מעשיהם ועל מחדליהם. וְאולם לבסוף נִרְאֶה בְשִׂמְחַתְכֶם, אתם תזכו לשמחה וְאילו הֵם יֵבֹשׁוּ, יתביישו. 

כלומר, הציבור המנודה הוא זה שישמח בסוף.

*

והדבר מתקשר לסרטון חדש שראיתי היום על הטוטליטריזם –
https://youtu.be/WhNJJmmCkqY

ובו הוזכר המונח הבא, שאביא את תרגום הגדרתו מוויקיפדיה באנגלית –

ostacism –
נידוי, פרקטיקה פוליטית באתונה העתיקה לפיה ניתן לגרש אזרח בולט שאיים על יציבות המדינה מבלי להגיש נגדו כל אישום. (מכשיר דומה היה קיים בזמנים שונים בארגוס, מילטוס, סירקיוז ומגארה.) בפגישה קבועה באמצע החורף, החליטו האנשים, ללא ויכוח, אם הם יערכו הצבעה על נידוי (אוסטרקופוריה) כמה שבועות לאחר מכן. כל אזרח זכאי להצביע באסיפה יכול היה לרשום את שמו של אזרח אחר, וכאשר מספר גדול מספיק כתב את אותו השם, נאלץ המנודה לעזוב את אטיקה תוך 10 ימים ולהתרחק למשך 10 שנים. הוא נשאר הבעלים של רכושו. יש להבחין בקפידה בין נידוי לגלות במובן הרומי, שהיה כרוך באובדן רכוש ומעמד והיה לתקופה בלתי מוגבלת (בדרך כלל לכל החיים).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s