אנשי השם


לאחרונה אני שומע על מספר מינויי בכירים – שי ניצן מונה לאחראי עולמות התוכן של הספרייה הלאומית, ועמיר פרץ מונה ליו"ר התעשייה האווירית.
דבר זה היה תמיד וכנראה שתמיד גם יהיה – לבכירים תמיד ימצאו ג'ובים טובים ומפנקים. אלו הם, אצלי, 'אנשי השם' של דורנו.
המונח הזה לקוח מפסוק בתחילת בראשית –

הַנְּפִלִים הָיוּ בָאָרֶץ בַּיָּמִים הָהֵם וְגַם אַחֲרֵי כֵן אֲשֶׁר יָבֹאוּ בְּנֵי הָאֱלֹהִים אֶל בְּנוֹת הָאָדָם וְיָלְדוּ לָהֶם הֵמָּה הַגִּבֹּרִים אֲשֶׁר מֵעוֹלָם אַנְשֵׁי הַשֵּׁם.
בראשית ו, ד.

תחילה נעיין בכל הפסוק בפירוש שד"ל –
הנפילים וגו׳ – הנפילים היו גבוהי קומה, כמ״ש (במדבר י״ג:ל״ג) ושם ראינו את הנפילים בני ענק מן הנפילים ונהי בעינינו כחגבים, ומכאן נראה ג״כ שגם אחר המבול היו נפילים, ולפיכך נ״ל כי וגם אחרי כן חוזר למעלה, הנפילים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי כן, וזה ע״י שבאו בני האלהים אל בנות האדם, וזה היה גם אחר המבול כי גם אז נמצאו בתחלת היישוב אנשים פראים גבוהי קומה שבאו אל בנות היישוב, אלא שלפי זה היה ראוי להטעים ה֠נפילים היו֨ בא֜רץ בימ֣ים הה֘ם וג֣ם אחרי־כ֒ן.
והנה מציאות קצת ענקים או אנשים גבוהי קומה יותר משאר בני אדם לא יתכן להכחישה, כי משה הזכיר עוג {דברים ג׳:י״א} והמרגלים הזכירו אחימן ששי ותלמי {במדבר י״ג:כ״ה} ובשמואל {שמואל א י״ז:ד׳} מצאנו גלית ואחרים; ומלבד עדות ספרי הקדש הנה עינינו הרואות במעי האדמה עצמות פילים ושאר בעלי חיים שהחוקרים אומרים שהיו בעלי העצמות ההמה גדולים כפילים ויותר מאותם בעלי חיים עצמם הנמצאים עתה, והנה איננו מן הנמנע שימצאו כמו כן קצת בני אדם גדולים כפליים במדתנו.
המה הגבורים וגו׳ – הם שנעשו אח״כ אלוהות או חצי אלהים (Semidei) ורצה הקב״ה להודיע את ישראל שאינם מזרע אלהי כי לא אמר שבאו האלהים אל בנות האדם, אלא בני האלהים, והם יבינו כי הואיל והזכיר ענין זה ולא הזכיר קודם לכן שבאו האלהים עצמם אל בנות האדם, א״כ בהכרח אינם בני אלהים ממש, ואם יטעו ויחשבו כי בני האלהים הם המלאכים, לא תצא מזה תקלה.

(כאן שד"ל אומר דבר חשוב – כל הקטע הזה, כך נראה, בא לשלול את הדעה הנפוצה באיזור, שיש בני אדם מסוימים שהם זרע-אלוהים. את ההשקפה הזו אנו מכירים מיוון ומרומא, למשל. אבל הכתוב כאן מפקיע דעה זו, ומייחס את הנפילים רק ל'בני האלוהים'. כל תחילת ספר בראשית, פרקים א-יא – לפי דעה ידועה במחקר, שמקובלת עליי – באה להתעמת עם תפיסות אליליות שונות שהיו נפוצות בזמן ההוא)

ושד"ל ממשיך בצד הלשוני –

ובענין גזרת מלת נפילים רבו הדעות, ואין להכריע. ראב״ע ורד״ק כתבו שנקראו כן כי יפול לב אדם עליו בראותו אותם, כי יפחד מהם. קליריקוס מפרש לסטים מן ותפול שבא ותקחם (איוב א׳:ט״ו) וכיוצא בזה תרגם עקילס. ולתרגום ירושלמי ורוזנמילר ואחרים הכוונה שנפלו וגורשו מן השמים. ואולי אפשר לומר כי נפילים כמו נפלאים, והיה השרש מתחלתו פל מורה פלא, ואח״כ מצאתי כי כן ג״כ דעת המעמר.

עד כאן שד"ל. אבל מהו 'אנשי השם' שלנו?
לכך מתייחס רד"צ הופמן –
אנשי השם – היינו אנשים מפורסמים; השווה במדבר ט״ז:ב׳.7

וזה הפסוק שהוא מזכיר –
וַיָּקֻמוּ לִפְנֵי מֹשֶׁה וַאֲנָשִׁים מִבְּנֵי יִשְׂרָאֵל חֲמִשִּׁים וּמָאתָיִם נְשִׂיאֵי עֵדָה קְרִאֵי מוֹעֵד אַנְשֵׁי שֵׁם.
במדבר טז, ב.

והערתו –
7. גרץ (הסטוריה 1 ע׳ 2) גורס ביחזקאל ל״ב:כ״ז גבורים נפילים ערלים, והוא מזהה המוזכרים שם עם הנפילים שבכאן. אך גם לפי גירסתנו ייתכן שיש שם רמז לנפילים שבכאן, ראיה למסורת שהיתה קיימת בפי העם על אודות נפילים אלה, מסורת שגם פסוקנו מניח שידועה היא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s