פנו עורף ולא פנים


מדרש תמונה.
לפני מספר ימים קראתי שני ספרים על פרנץ רוזנצוויג, והשני כלל גם 'פילוסופים קיומיים' אחרים, כגון בובר ולוינס, שכולם הדגישו את היסוד הדיאלוגי בין אנשים, וכן את ההכרה בפני האדם האחר – כאן לוינס הוא הידוע ביותר.

בתה"ך, יש להפנות עורף ויש להפנות פנים. כלומר – לפנות לנוכח, להודות באמת, לא להכחיש. נביא שהדגיש זאת מאוד הוא ירמיה –

ירמיהו ב, כז
אֹמְרִים לָעֵץ אָבִי אַתָּה וְלָאֶבֶן אַתְּ (ילדתני) [יְלִדְתָּנוּ] כִּי פָנוּ אֵלַי עֹרֶף וְלֹא פָנִים וּבְעֵת רָעָתָם יֹאמְרוּ קוּמָה וְהוֹשִׁיעֵנוּ.

ירמיהו ז, כד
וְלֹא שָׁמְעוּ וְלֹאהִטּוּ אֶת אׇזְנָם וַיֵּלְכוּ בְּמֹעֵצוֹת בִּשְׁרִרוּת לִבָּם הָרָע וַיִּהְיוּ לְאָחוֹר וְלֹא לְפָנִים.

ירמיהו יח, יז
כְּרוּחַ קָדִים אֲפִיצֵם לִפְנֵי אוֹיֵב עֹרֶף וְלֹא פָנִים אֶרְאֵם בְּיוֹם אֵידָם.

ירמיהו לב, לג
וַיִּפְנוּ אֵלַי עֹרֶף וְלֹא פָנִים וְלַמֵּד אֹתָם הַשְׁכֵּם וְלַמֵּד וְאֵינָם שֹׁמְעִים לָקַחַת מוּסָר.

*

והנה אני קורא בספר "מעבר לתבונה" –

"תאטרליות. דומה שמכל המילים המתארות את תחושת המציאות האשלייתית שרווחה בתקופת הבארוק, המתאימה מכולן היא "משׂחק" (במובן של "שפיל", Spiel בגרמנית). הכוונה היא לתחושה כללית שהמציאות היא תאטרלית במהותה, כלומר החיים הממשיים אינם אלא הצגה שבה נגזר על כל אדם למלא תפקיד כלשהו."

"דוגמאות אלו ורבות אחרות מלמדות שאמרתו הידועה של שקספיר בקומדיה "כטוב בעיניכם" (As You Like It, 1599) — "כל העולם במה, כל הגברים והנשים רק שחקנים" — אינה רק מטפורה ספרותית אלא קביעה ראליסטית למדי שמתארת מציאות חיים ממשית, יומיומית, שבה בני אדם תפסו את עצמם כשחקנים ובמקרים רבים אכן היו כאלה"

"מבחינה זו אפשר לומר שבתקופת הבארוק לא רק "כל העולם [היה] במה", אלא גם "הבמה היתה כל העולם". עדות נוספת לתאטרליזציה הגמורה של החיים בתקופת הבארוק היא העיר ונציה, שבה החלו האזרחים להלך כשמסֵכות על פניהם — ולא רק בתקופת הקרנבל — כאילו כל יום והחיים בכללותם אינם אלא חגיגה ונשף מסכות."

– מעבר לתבונה מאת יוסי מאלי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s