מציאת ספר התורה בימי יאשיהו, לפי הפרשנות המסורתית

כידוע, במלכים מסופר על ספר תורה שנמצא בימי יאשיהו, ועל כך מבססים חוקרי המקרא את תיארוך ספר דברים. גם אני סיכמתי זאת כאן בעבר, והרוצה יקרא שם.
ואולם, כיצד מתייחסים המפרשים המסורתיים לכך? נראה.
על הפסוק –

מלכים ב כ״ב:ח׳
(ח) וַ֠יֹּ֠אמֶר חִלְקִיָּ֜הוּ הַכֹּהֵ֤ן הַגָּדוֹל֙ עַל־שָׁפָ֣ן הַסֹּפֵ֔ר סֵ֧פֶר הַתּוֹרָ֛ה מָצָ֖אתִי בְּבֵ֣ית יְהֹוָ֑ה וַיִּתֵּ֨ן חִלְקִיָּ֧ה אֶת־הַסֵּ֛פֶר אֶל־שָׁפָ֖ן וַיִּקְרָאֵֽהוּ׃

כותב רש"י, לפי קודמיו –
ספר התורה מצאתי – טמון תחת הנדבך, שהטמינו שם כששרף אחז את התורה.

ואולם לפי מלבי"ם הספר נגנז בימי מנשה, ופירושו ארוך ומורכב –
ספר התורה מצאתי בבית ה׳ – רצה לומר הספר תורה שכתב משה שהיה מונח אצל הארון גנזוהו בימי מנשה ששרף התורה ועכשיו מצא אותו

כאן הוא הולך בעקבות פירושו הארוך של רד״ק –
ספר התורה מצאתי בבית ה׳ – דרשו כי אחז שרף את התורה והטמינו מפניו ספר תורה אחד והטמינוהו תחת הנדבך ועכשיו מצא חלקיה ספר התורה הזה. ורחוק הוא זה שחזקיהו שבא אחריו שרבץ תורה בישראל איך לא הוציאו וכמה ספרי תורה הניח חזקיהו במותו. אלא מנשה מלך זמן רב שהרי מלך נ״ה שנה ועשה הרע בעיני ה׳ כתועבות הגוים ובנה מזבחות לע״ג בבית ה׳, והוא השכיח התורה מישראל ואין פונה אליה כי כלם היו פונים אל אלהים אחרים ואל חקות הגוים.

והוא ממשיך –
ובנ״ה שנה נשתכחה התורה, ועכשיו כאשר צוה יאשיהו לחפש בית ה׳ לכל אשר ימצא שם בדק ולהוציא הכסף המובא בית ה׳ והיה חלקיהו מחפש בבית ה׳ ובבית קדש הקדשים ובדביר מצא ס״ת שהיה מונח במקומו מצד הארון. וכן הוא אומר בדברי הימים ובהוציאם את הכסף המובא בית ה׳ מצא חלקיהו הכהן את ספר תורת ה׳ ופתח וקראו ונתנו אל סופר המלך שיביאהו אל המלך שיקרא בו ויראה איך שכחו התורה המונעת כל המעשים הרעים שהיו עושים בישראל.

ואם תאמר והרי מנשה עשה תשובה כמ״ש (כמו שכתוב) בדברי הימים, כשהגלו אותו שרי מלך אשור והוליכוהו בבל אמר ובהצר לו חלה את פני ה׳ ויכנע מאד ויתפלל אליו ויעתר לו וישיבהו ירושלם וידע מנשה כי ה׳ הוא האלהים, ואמר שהסיר את אלהי הנכר ואת הסמל מבית ה׳ ויאמר ליהודה לעבוד את ה׳, אם כן היאך לא החזיר את התורה ליושנה ולא קרא בה, ואיך היה אצל חלקיה ואצל אחרים חדוש דברי התורה?

ועונה –
אפשר כי הגלות שגלה מנשה היה בזקנותו ואחר שעשה תשובה לא האריך ימים כל כך, אלא שידע ושמע כי ע״ג (עבודת גילולים) רע בעיני ה׳ כמו שהעידו בו הנביאים בעודו ברשעו, והע״ג בער כשעשה תשובה ולא נתן אל לבו לחפש ספר התורה, ויאשיהו היה קטן בימי מנשה בן שש שנים ולא למד תורה עדיין, ואמון אביו היה רשע, ואחז בדרכי אביו הרעים שגדל בהם, ובשוב מנשה מרשעו לא הכין הוא את לבבו, כמו שכתוב ולא נכנע מלפני ה׳ כהכנע מנשה אביו, ומפני זה היה חדוש אצלם ספר התורה.

וממשיך –
אבל למה שמצינו בסדר עולם ובדברי רז״ל כי בשנת כ״ב למנשה גלה ואחר כך עשה תשובה, וסמכו זה למה שכתוב ויעש אשרה כאשר עשה אחאב וכמה מלך אחאב כ״ב, רצה לומר כי מנשה הרע כאחאב ואחאב עשה הרע כ״ב שנה כל ימי מלכותו, ומנשה עשה הרע ג״כ (גם כן) כ״ב שנה, הנה ל״ג שנים היה מנשה בתשובה.

והוא רחוק, ואיך היה זה שעמד ל״ג שנים בתשובה רוב ימי מלכותו ולא דרש ספר התורה? זה רחוק מאוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s