מותר האדם מן הבהמה אין


מקשיב לספר 'קהלת – הפילוסוף המקראי' מאת חיים שפירא, ונזכר שעוד לא כתבתי כאן על הפסוקים הבאים, אז אכתוב עתה.
כללית, צריך לדעת שדבריו של קהלת הם רדיקליים יותר מהאופן שהוא מפורש, עד ששקלו לא להכניסו לתנ"ך, כי דבריו סותרים דברי תורה, וגם זה את זה, אך נתבונן בכל זאת בפירושים המסורתיים.

קהלת ג –
(יח) אָמַרְתִּי אֲנִי בְּלִבִּי עַל דִּבְרַת בְּנֵי הָאָדָם לְבָרָם הָאֱלֹהִים וְלִרְאוֹת שְׁהֶם בְּהֵמָה הֵמָּה לָהֶם.

שד"ל –
ונשובה אל הפירוש. והנה כל בני אדם רגילים להצדיק עליהם את הדין בענין העושק והעול הנעשה תחת השמים, על ידי אמונת השארות הנפש ושכר העולם הבא; וגם זה לא ישר בעיני קהלת. על כן הוא אומר: אמרתי אני בלבי על דברת בני האדם – על אותו דבור שהם אומרים, לברם האלהים – שאומרים כי האל בחר אותם מכל יצוריו (והמלה מנחי הלמ״ד מגזרת ברו לכם איש), ושהאדם, להיותו מבחר הברואים, הוא חי באיש, וְלַרְאוֹת שהם בהמה המה להם – אמר קהלת, שהוא רוצה להראות להם שגם הם בהמה המה, ואין להם יתרון על הבהמה.

(יט) כִּי מִקְרֶה בְנֵי הָאָדָם וּמִקְרֶה הַבְּהֵמָה וּמִקְרֶה אֶחָד לָהֶם כְּמוֹת זֶה כֵּן מוֹת זֶה וְרוּחַ אֶחָד לַכֹּל וּמוֹתַר הָאָדָם מִן הַבְּהֵמָה אָיִן כִּי הַכֹּל הָבֶל.

הפירוש המיוחס לרשב"ם הולך לפי הפשט –
(יט-כא) כי {וגו׳ ו}מקרה אחד – שהרי מקרה האדם ומקרה הבהמה מקרה אחד ומנהג אחד הוא, שמתים שניהם בעיניין אחד.

ורוח אחד להם, וחיות אחד להם.

ומותר האדם – יתרון האדם יותר מן הבהמה איין ותוהו הוא.

כי הכל הבל – ששניהם שוין אדם ובהמה ילך אל מקום אחד – שהרי מן העפר היו, לעפר ישובו.

ומי יודע – מוסב על ורוח אחד לכל, לומר: על כן אני אומר רוח אחד לשניהם, כי מי הוא שיודע שרוח האדם עולה למעלה ורוח בהמה יורדת למטה. ועל {כן} אני אומר: רוח אחד להם והכל הבל, כי מה יתרון לאדם יותר מן הבהמה.

(כ) הַכֹּל הוֹלֵךְ אֶל מָקוֹם אֶחָד הַכֹּל הָיָה מִן הֶעָפָר וְהַכֹּל שָׁב אֶל הֶעָפָר.

(כא) מִי יוֹדֵעַ רוּחַ בְּנֵי הָאָדָם הָעֹלָה הִיא לְמָעְלָה וְרוּחַ הַבְּהֵמָה הַיֹּרֶדֶת הִיא לְמַטָּה לָאָרֶץ.

כאן מפרש אבן עזרא –
והעינין מי – ומי שיודע בבני האדם ההפרש שיש בין רוח האדם ורוח הבהמה. והעינין כי לא ימצא אחד מני אלף (איוב ל״ג:כ״ג), ודעת הרוח עמוקה וצריכה לראיות ולא יוכלו להבין אפילו קצתם כי אם המשכילים שהתבררה מחשבתם במאזני החכמה ובארבעה יסודיה. שהשלשה מהם הם ספר וספר וסיפור ומורכב מהשנים ומתורת אלהינו נוכל להבין כי הנה אמר במיני הצמחים תדשא הארץ (בראשית א׳:י״א) והנה יש לארץ כח להדשיא בדבר אלהים, ובעבור היות המדשיא גוף, ממנו יצאו ואליו ישובו. ולא יעמוד הנולד שהולידה הארץ כי אם ימים קצובים בעבור שיש קץ לגידולו ובעמדו ולא יגדל ישוב לאחור וכן אמר ישרצו המים נפש (בראשית א׳:כ׳), והנה המים הולידו כל שרץ ועוף ודג בדבר אלהים. וכן אמר תוצא הארץ נפש חיה למינה (בראשית א׳:כ״ד), ולא אמר בתורה נפש אדם, רק נֵאמר נעשה אדם בצלמנו כדמותינו (בראשית א׳:כ״ו), והזכיר שברא גופו מן האדמה, ואחר כן ויפח באפיו נשמת חיים (בראשית ב׳:ז׳), ורמז חיים בעבור שהיא עומדת ולא תאבד כנפש הבהמה.

והפרש יש בין נשמה ונפש, כי לא מצאנו במקרא נשמה כי אם על בני אדם, כעינין נותן נשמה לעם עליה (ישעיהו מ״ב:ה׳). וכל אשר נשמת רוח חיים באפיו (בראשית ז׳:כ״ב) שב על האדם לבדו, ואמר שלמה בסוף הספר שרוח בני האדם תשוב אל האלהים (קהלת י״ב:ז׳) ולא אל העפר.

ושד"ל בפירושו אומר שאין להכריע בכך מבחינה פילוסופית, אך ניתן להביא ראיות מוחשיות –

וכן הגדול בין פילוסופי בני עמנו, הלא הוא החכם הרופא בן ציון רפאל הכהן פרִיצִי בעל פתח עינים (אלהי העולמים יאריך ימיו בנעימים) בחלק ראשון דף ל״ג ע״ב כתב לאמר: ״אני ראיתי כל מי שכתב בדרך הנקרא בין הפילוסופים הרומיים אנאליטיקו, רצוני מהראשונה לשניה הבאה אחריה, ובענין הנפש מעצמותה, ומהותה לנצחיותה, לא נתנו מעולם דברים של טעם.״ אבל הימשך מזה שאין השארות לנפש? לא כן, אלא שאין בידנו להוכיחה בראיות שכליות. ואולם, תהלות לאל העליון, מה שלא יאומת בכח השכל, כבר נתאמת בעדות החושים, אשר היא עדות שאין למעלה הימנה, כי אמנם אין לך דור שלא נראה בו איש או אשה, באה בהם רוח אדם מת, והגידה אודותיה באזני כל העם, עד שהתאמת לכל הנצבים. שאי אפשר שיהיה האיש החולה עושה המעשים ההם ומדבר הדברים ההם מלבו, בלתי רוח אחרת עמו.

(כב) וְרָאִיתִי כִּי אֵין טוֹב מֵאֲשֶׁר יִשְׂמַח הָאָדָם בְּמַעֲשָׂיו כִּי הוּא חֶלְקוֹ כִּי מִי יְבִיאֶנּוּ לִרְאוֹת בְּמֶה שֶׁיִּהְיֶה אַחֲרָיו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s