עד כי יבוא שילה – מקום המשכן

בפודקאסט התנ"כי 'מה שלא סיפרה לי הגננת' עשו פרק על משכן שילה. עוד לא הקשבתי לפרק, אבל נזכרתי בפסוק הידוע.

בברכת יעקב ליהודה נאמר כך –

לֹא יָסוּר שֵׁבֶט מִיהוּדָה וּמְחֹקֵק מִבֵּין רַגְלָיו עַד כִּי יָבֹא שילה [שִׁילוֹ] וְלוֹ יִקְּהַת עַמִּים.
בראשית מט, י.

פסוק זה נתפס כפסוק משיחי, הן ביהדות והן בנצרות, ורבו הניסיונות לפרש את המילה 'שילה'. אבל בעצם זו מילה פשוטה מאוד – זה שם מקום, אשר בו עמד המשכן בכל תקופת יהושע והשופטים, כשלוש-מאות שנה.
עדיין השאלה היא מה הכוונה כאן בדיוק. כאן יש כמה כיווני פירוש –

רשב"ם מפרש –
עד כי יבא – יהודה, שילה – כלומר: עד כי יבא מלך יהודה הוא רחבעם בן שלמה שבא לחדש המלוכה בשילה, שזהו קרוב לשכם. אבל אז יסורו עשרת השבטים ממנו וימליכו את ירבעם, ולא נשאר לרחבעם בן שלמה רק יהודה ובנימין (מלכים א י״ב:כ׳-כ״א).

וזה נראה קלוש.

אבן עזרא, לעומת זאת, כותב –
ויש מי שפירש אותו: על עיר שילה, ויפרש יבוא כמו: ובא השמש (ויקרא כ״ב:ז׳), או עד כי יבוא קץ שילה. כי כן כתוב: ויטש משכן שילה (תהלים ע״ח:ס׳), ואחר כן: ויבחר בדוד עבדו (תהלים ע״ח:ע׳). גם זה קרוב.

וכן –
אבן עזרא ב' (מפי תלמיד) –
עד בא דבר שילה – כמו שאמר המשורר: וימאס באהל יוסף (תהלים ע״ח:ס״ז) – וזהו שילה, ובשבט אפרים לא בחר (תהלים ע״ח:ס״ז) – זה היה שאול שנהרג הוא ובניו. על כן אחריו: ויבחר את שבט יהודה את הר ציון אשר אהב (תהלים ע״ח:ס״ח). ולמעלה כתוב בזה המזמור: ויטש משכן שילה אהל שכן באדם (תהלים ע״ח:ס׳), עד שאמר בסוף המזמור ויבחר בדוד עבדו ויקחהו ממכלאת צאן מאחר עלות הביאו לרעות ביעקב עמו ובישראל נחלתו (תהלים ע״ח:ע׳-ע״א).

(י-יב) וזה הפירוש הנכון, כי אז נתקיים ולו יקהת עמים – כי לא בא יעקב אבינו לבאר המאורע הרע העתיד, רק להגיד הטוב שיבוא להם לבניו ולחזק הדבר בכל כחו.

וכן אומר ר"י בכור שור –
כלומר: עד כי יבא שילה תהיה שוטר ומושל, אבל משבא שילה תהיה מלך. כי משבא יומו של שילה שנחרב, אז צמחה מלכות בית דוד, כדכתיב בספר תהילים: ויטש משכן שילה וימאס באוהל יוסף ויבחר בדוד עבדו ובירושלם אשר רצה (השוו תהלים ע״ח:ס׳-ע׳). אלמא דבביאת יומו של שילה תלוי מלכות בית דוד, ובישר לו יעקב שאז יהיה מלך. ועד ביאת שילה, לא יהיה בשפלות, רק שבט ומחוקק.

אבל משיבא שילה לו יקהת עמים – אז יקהלו אליו כל ישראל להמליכו, כדכתיב: ויבאו כל ישראל חברונה להמליך את דוד (השוו שמואל ב ה׳:א׳, דברי הימים א י״ב:ל״ט). וכן מצינו שיהיה שבט יהודה גדול לעולם, כדכתיב: ויהי המקריב ביום הראשון {את קרבנו} נחשון בן עמינדב (במדבר ז׳:י״ב), שהיה ראש לדגלים ולחנוכת המזבח, וכתיב: מי יעלה לנו {אל הכנעני} בתחלה {להלחם בו} ויאמר ה׳ יהודה יעלה (שופטים א׳:א׳-ב׳).

זה נראה לי הפירוש המתקבל ביותר על הדעת. ואף כי יש לרד"ץ הופמן השגות עליו, כי הוא אומר שחסרה המילה קץ – עד כי יבוא קץ שילה – ושפירוש 'עד כי יבוא' כ'עד כי ישקע' הוא דחוק – עדיין לא מצאתי פירוש טוב יותר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s