חסד חפצתי ולא זבח

שומע איזו דרשה משיחית, שוב ושוב הם חוזרים על אותו דבר, כמו תקליט שרוט.
אז מה הרעיון שלהם בקצרה? בתנ"ך בני ישראל הצטוו להקריב קורבנות, ושחטו כבשים במקדש כדי להשיג כפרה לעוונותיהם. אך משהגיע ישוע יש דרך חדשה לכפרה – הוא הוקרב לקורבן עבור האנושות כולה, ונשא על כתפיו את חטאותינו. פשוט נפלא! לא? זהו שלא ממש.
כי מראש הרעיון הזה של הקרבת קורבנות של בעלי חיים הוא לא הגיוני במיוחד. למעשה, הוא אווילי, אך יותר מזה – הוא רצחני. ואמנם כך נהגו אז בכל האזור, אך זה עדיין לא מוריד מהאווילות והרצחנות שבדבר.
אז מה עשתה הנצרות? לקחה את הרעיון הזה, האווילי והרצחני כאמור, והעבירה אותו לאדם, לישוע. אבל הקרבת אדם היא לא פחות גרועה מהקרבת בעלי חיים, ולמעשה היא יותר גרועה. הרי זה מנהג האצטקים, או עמים פגניים אחרים (אף שגם בישראל, מסתבר, הקריבו ילדים למולך, אבל לפחות יש מגמה לאסור זאת).
ואם חושבים על זה, זה די מסביר את הרצחנות הנוצרית לאורך ההיסטוריה. מה הפלא שהיא מילאה את העולם בדם, אם זה המיתוס המכונן שלה?
ומה שיוצא מדברים אלה הוא, שכל הדתות המוכרות לנו הן רצחניות. היהדות – בהרג בעלי חיים במקדש, ובדורות האחרונים – גם בהרג פלסטינים (יפה כתב יהודה הלוי בכוזרי, שאמר מלך כוזר – אינכם הורגים כי אתם מדוכאים, אך אם תהיה לכם ממשלה תהרגו, ולכך ענה החכם – מצאת מקום חרפתי, מלך כוזר!), אף כי עדיין יש להודות כי היא הפחות רצחנית מבין הדתות. ואילו הנצרות והאסלאם – תקצר היריעה מתיאור רצחנותן.
מנגד טוענים הם, שהמשטרים הרצחניים במאה העשרים היו כולם אתאיסטים – היטלר, סטלין, מאו. זה נכון מאוד, אך לא טענתי כי האתיאיזם הוא טוב יותר מבחינה זו, אלא שהדתות רעות, ולא היו פחות רצחניות בהתחשב בטכנולוגיה שהייתה קיימת לאורך ההיסטוריה בזמן שליטתן.
אם כך, מה עושים? נראה ששוב אנו עומדים בפני שוקת שבורה.

*

אלא שלא ממש כך. שהרי למעשה היו בעבר אנשי אמונה, שהחזיקו בתפיסות שונות לגמרי אודות אלוהים, ואלו הנביאים. יש מסר אחד שחוזר בכל דבריהם והוא החסד. ומסר מחודד יותר שחוזר אף הוא כמה פעמים, בדבר דחיית פולחן הקורבנות. ויפה ניסח זאת הושע בפסוק המפורסם שלו –

כִּי חֶסֶד חָפַצְתִּי וְלֹא זָבַח וְדַעַת אֱלֹהִים מֵעֹלוֹת.
הושע ו, ו.

אם כך, לא קורבנות במקדש אנו צריכים, ולא תחליפיהם – אדם מוקרב בנצרות, או תפילות כתחליף לזבח ביהדות הרבנית. אלא – חסד. ואיתו – דעת אלוהים.
האם יכול להיות שהתשובה כל-כך פשוטה? מסתבר שכן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s