מגיעי בית בבית

מחירי הדירות עולים כבר עשור בעשרות ומאות אחוזים, ועכשיו שמעתי ברדיו שהם צפויים לעלות בעוד 5-10 אחוזים, בגלל שהקרקע התייקרה ב-30 אחוזים, ובהמשך יעלו עוד. כל זה כאשר ישראל היא אחד המקומות היקרים בעולם מבחינת יוקר המחייה, וגם המצב הביטחוני פה מעורער, ורק לפני שבוע נחתו עלינו טילים, והיו מהומות בערים. מה גורם לעליית מחירים זו, ומאיפה לאנשים יש כסף?
טוב, אני לא כלכלן, ואין בידי תשובה לשאלה זו, מה גם שגדולי הכלכלנים בארץ שוברים את הראש עליה, ומנסים למצוא פתרונות שונים למצב.
כל שרי האוצר בשנים האחרונות נדרשו לה – לפיד, שהיה שר אוצר בשנים 2013-2015, הציע מע"מ 0 על דירות, ורבים זלזלו בו. ובכל אופן לא הספיק להוציא את תוכניתו אל הפועל. אחריו בא כחלון, שהיה שר אוצר בשנים 2015-2019, והוציא לפועל את תוכנית 'דיור למשתכן'. אולי כמה זוגות נהנו מכך, אך מחירי הדירות לא ירדו, מה שכחלון הבטיח שיקרה, והוא פרש מהחיים הפוליטיים, אולי גם מסיבה זו. ועכשיו בינתיים ישראל כץ הוא שר האוצר, ולא נראה שהוא פועל בנידון. אפילו העברת התקציב לא קרתה, משיקולים פוליטיים, וישראל מתנהלת ללא תקציב מאושר כבר זמן רב.

אז, כאמור, איך לפתור את המצב איני יודע, אבל ביחס למצב זה, שבו רק העשירים, או בעלי הגב הכלכלי, יכולים לקנות דירה, דווקא יש פסוקים מתאימים המתארים זאת, ולא בצורה חיובית.
כך אומר ישעיה –

ישעיה ה –
(ח) הוֹי מַגִּיעֵי בַיִת בְּבַיִת שָׂדֶה בְשָׂדֶה יַקְרִיבוּ עַד אֶפֶס מָקוֹם וְהוּשַׁבְתֶּם לְבַדְּכֶם בְּקֶרֶב הָאָרֶץ.

(ט) בְּאָזְנָי יְהוָה צְבָאוֹת אִם לֹא בָּתִּים רַבִּים לְשַׁמָּה יִהְיוּ גְּדֹלִים וְטוֹבִים מֵאֵין יוֹשֵׁב.

רש"י –
מגיעי בית בבית – מקרבים בתיהם זה אצל זה ומתוך כך גוזלים קרקע העני החלש שבין שני הבתים, וכן שדה בשדה יקריבו עד אפס מקום – שאין מקום לעני לישב.

והושבתם לבדכם בקרב הארץ – כסבורים אתם שאין חלק להקב״ה ולא לעניים בארץ, חלקו במעשרות אתם גוזלים, ולעניים את ארצם, כדי שתהיו אתם לבדכם יושבים בה.

רד"ק –
הוי מגיעי בית – רוצה לומר שמשיגים גבול וגוזלים העניים ואם יש לעני בית סמוך לבית העשיר או שדה סמוך לשדהו בא עליו בעקיפין עד שלקחו ממנו ומחברו עם שלו.

עד אפס מקום – עד שלא נשאר מקום לעניים לשבת ואתם סבורים שאתם לבדכם תשבו בארץ שאתם גדולים ועשירים.

*

וכן בתהילים יש מזמור על כך, בו הדובר מצהיר על כוונתו לשכון במדבר, ושם הוא אומר –

ישימות [יַשִּׁי מָוֶת] עָלֵימוֹ יֵרְדוּ שְׁאוֹל חַיִּים כִּי רָעוֹת בִּמְגוּרָם בְּקִרְבָּם.
תהילים נה, טז.

רש"י –
ישי מות עלימו – ישיא הקב״ה עליהם את מלאך המות, ישי – יסכסך ויסית, לשון השיאני ואוכל (בראשית ג׳:י״ג).

במגורם – במלונם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s