בנוגע לאסלאם

בנוגע לאסלאם – קראתי בשבת ספר עליו בהוצאת מאגנס, וכתבתי על כך בקצרה בפייסבוק. בגדול, הספר די שעמם אותי, אבל גם גרם לי לחשוב כמה צרות יש בעולם בגלל הדתות. האם לא מספיק להאמין באדם, כפי שכתב טשרניחוסקי? – הוספתי. ועל טשרניחוסבקי כתבתי לפני כמה ימים, מעמדה קצת שוללת האמת, אף כי מצד שני זה משתלב יפה עם 'פרויקט צלם האדם'.
ועוד הוספתי בפוסט, שזו נראית לי דת טובה למאמיניה ומועילה להם, חוץ מהעניין של המלחמה בכופרים, כמובן, כלומר הג'יהאד.
עוד הוספתי את דברי הרמב"ם בנושא, שמיד אצרף גם כאן.
כאן התגלעה מחלוקת, כי אחד מחבריי הגיב ואמר, שמה שהרמב"ם אמר אולי היה נכון לתקופתו, זמן פריחת המדעים בארצות האסלאם, אך לא היום, שהיום היא דת מזיקה ולא מועילה. ועוד הוסיף מילים חריפות מכך, שלא אחזור עליהן.
עניתי ואמרתי שאני מבין לרגשותיו בעת הזו, אלא דומני שהרמב"ם דיבר על המונותיאיזם הצרוף שלהם.
חברי אמר – נכון, אך אז הפנה למאמר שסוקר את דברי הרב קוק על האסלאם, והוא למשל מכנה אותו 'המונותיאיזם השומם והמדברי'. אלא שבמאמר זה עצמו הכותב אומר, שגישת הרב קוק לאסלאם בעצם חיובית יותר אפילו משל הרמב"ם.
אלא שכאן כיביתי את הפוסט, משום שלא רציתי להמשיך ולדון בדברים אלה בשעת סערת הרוחות.

אך באמת נשאלת השאלה, כיצד יש להתייחס לאסלאם ולאלוהיו – אללה? האם 'אללה' הוא בעצם שם אחר לאלוהים, אלוהים האחד (שהוא אגב נגזר מ'אל' – האל הכנעני), או שהוא נחשב לשם של 'אלוהים אחרים'?
זאת איני יודע, אך כאמור הרמב"ם כבר התווה לנו את הדרך, ואמר שאמונתם היא ייחוד צרוף. וביחס לצורת ההתייחסות אל האסלאם עצמו, גישתו הייתה מעורבת – מצד אחד הוא כמובן שולל אותו, אך מצד שני רואה בו ערך ותועלת כמיישר דרך למשיח. ואלה דבריו –

רמב"ם, הלכות מלכים ומלחמות, פרק יא –

אף ישוע הנצרי, שדמה שיהיה משיח ונהרג בבית דין, כבר נתנבא בו דניאל, שנאמר: "ובני פריצי עמך ינשאו להעמיד חזון ונכשלו" (דניאל יא יד). וכי יש מכשול גדול מזה? שכל הנביאים דיברו שמשיח גואל ישראל ומושיעם, ומקבץ נדחיהם ומחזק מצוָתן; וזה גרם לאבד ישראל בחרב, ולפזר שאריתם ולהשפילם, ולהחליף התורה, ולהטעות רוב העולם לעבוד אלוה מבלעדי יי.

אבל מחשבות בורא העולם – אין כוח באדם להשיגם, כי לא דרכינו דרכיו ולא מחשבותינו מחשבותיו. וכל הדברים האלו של ישוע הנצרי, ושל זה הישמעאלי שעמד אחריו, אינן אלא לישר דרך למלך המשיח, ולתקן העולם כולו לעבוד את יי ביחד, שנאמר: "כי אז אהפוך אל עמים שפה ברורה, לקרוא כולם בשם יי לעבדו שכם אחד" (צפניה ג ט).

כיצד? כבר נתמלא העולם מדברי המשיח ומדברי התורה ומדברי המצוות, ופשטו דברים אלו באיים רחוקים ובעמים רבים ערלי לב, והם נושאים ונותנים בדברים אלו ובמצוות התורה. אלו אומרים: מצוות אלו אמת היו, וכבר בטלו בזמן הזה ולא היו נוהגות לדורות. ואלו אומרים: דברים נסתרים יש בהן ואינן כפשוטן, וכבר בא משיח וגילה נסתריהם. וכשיעמוד המלך המשיח באמת, ויצליח וירום וינשא, מיד הם כולם חוזרים ויודעים ששקר נחלו אבותיהם, ושנביאיהם ואבותיהם הטעום.

*

עתה, האם גישה כזו היא תנ"כית? לדעתי כן. ואין לי אלא להביא שוב, בהקשר זה, את דבריו של מיכה –

כִּי כָּל הָעַמִּים יֵלְכוּ אִישׁ בְּשֵׁם אֱלֹהָיו וַאֲנַחְנוּ נֵלֵךְ בְּשֵׁם יְהוָה אֱלֹהֵינוּ לְעוֹלָם וָעֶד.
מיכה ד, ה.

אמנם, המפרשים המסורתיים מפרשים – בשם אליליהם, שקרם וכיוב', ויכול להיות שבאמת כך הוא, אך לפחות נימה של סובלנות דתית בכל זאת אפשר למצוא פה – הם ילכו בשם אלוהיהם, ולא נמחה בידם.

*

ועוד בעניין זה – ניסיתי לברר היכן לראשונה נכתב משפט הסובלנות – 'איש באמונתו יחיה', ולא המשפט של חבקוק, בעל המשמעות השונה לגמרי – 'צדיק באמונתו יחיה' – ולא מצאתי. בכל אופן, ואף שהפסוק אינו תנ"כי, וכן משמעותו אינה עולה עם רוח התנ"ך בדרך כלל – הוא חביב עליי מאוד. ובמצב העולם היום הוא אף נצרך מאוד, אם רוצים אנו להימנע ממלחמת דתות.

ובהקשר זה ראוי לציין את משל שלוש הטבעות, שמופיע אצל לסינג, שעליו כתבתי בעבר בסקירת ספר, וכבר הבאתי אותו בעבר, ועתה אביא שוב –

"מנדלסון נישא על גבי התהילה בזמנו. נראה שאחד משיאיה הוא ספרו של ידידו לסינג "נתן החכם", שהיה ברור לכולם שמבוסס על דמותו של מנדלסון. במחזה זה מצוי משל שלוש הטבעות, שאב נתן לבניו ורק אחת מהן אמיתית ושתי האחרות מזויפות, אך לא ניתן לדעת איזוהי האמיתית. וזהו משל לשלוש הדתות, היהדות, הנצרות והאסלאם, שכל אחת טוענת שהיא דת האמת. אך לא ניתן לדעת זאת בוודאות ועל כן עליהן לנהוג בכבוד ובסובלנות זו בזו".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s