מחלות עור ומין בתנ"ך

עמיתי מ'עובדות לא חשובות בתנ"ך' כתב על שחין איוב, וזה אולי המקום לציין, כי בתנ"ך מוזכרות מחלות רבות, אך דומה כי נתח גדול מהן תופסות מחלות העור. כמו למשל –

אָדָם כִּי יִהְיֶה בְעוֹר בְּשָׂרוֹ שְׂאֵת אוֹ סַפַּחַת אוֹ בַהֶרֶת וְהָיָה בְעוֹר בְּשָׂרוֹ לְנֶגַע צָרָעַת וְהוּבָא אֶל אַהֲרֹן הַכֹּהֵן אוֹ אֶל אַחַד מִבָּנָיו הַכֹּהֲנִים.
ויקרא יג, ב.

לאלה יש להוסיף עוד את הגרב ואת הילפת, ועוד כהנה וכהנה.

התשובה לשאלה מדוע ההתרכזות הרבה הזו במחלות העור נראית פשוטה – כי מחלות אלה נראות לעין, ועל-כן קל להבחין בהן, כך לאדם המודרני, ועוד יותר מכך לאדם הקדום, שנעדר מכשור וידע רפואי מספיק, ועוד שבתקופה זו ניתוחי גופות היו אסורים.

המקום השני ברשימת המחלות, כך נראה, אלו מחלות המין, וגם בהן אפשר להבחין בקלות יחסית, ויש להן גם חשיבות מיוחדת מבחינה רפואית וגם דתית. והנה היום שני סוגי מחלות אלה כלולות תחת תחום רפואי אחד – מחלות עור ומין.

בימים ההם, הכוהנים היו אחראיים על המחלות, כפי שמובא בפרק בוויקרא שצירפתי קודם, ואף כי מוזכרים גם רופאים. אבל היום, כמובן, המחלות הן בתחום הרפואה בלבד, אם קונוונציונלית ואם אלטרנטיבית. לכן איני רואה צורך מיוחד להתעמק בכל נגע ונגע המוזכר בתנ"ך.

אבל נגע אחד הפך למרכזי מאוד – הצרעת. היא נתפסה כעונש אלוהי, למשל במקרה של צרעת מרים. אולי אפשר להשוות אותה למחלה אחרת הנפוצה היום – הסרטן! שבחוגים דתיים נקראת פשוט 'המחלה', או 'המחלה הארורה', ונראה שגם היא נתפסת לעיתים כעונש אלוהי, או מנומקת באופן התנהלות לא נכון של הלוקה בה.
אבל כשם שידוע לנו היום בבירור, שהצרעת אינה אלא מחלת עור רגילה, כך גם הסרטן אינו אלא מחלה ארצית לגמרי, אף כי יתכן וכן תזונה נכונה, והתנהגות בריאה באופן כללי, יכולות להשפיע על קיום המחלה. והרי דבר זה מוכר על-ידי הרופאים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s