צרות חדשות משכיחות את הישנות

קראתי בבוקר הלצה של חנוך דאום על מתנגדי החיסונים שנעלמו עכשיו, עם העימות עם עזה. ושם גם תגובה ארוכה ומנומקת כנגדו. לא אביא את הדברים כאן, אבל כן אציין דבר פשוט –
זה שיש עכשיו עימות עם עזה, והתפרעויות גם בתוך הארץ, עדיין לא מחק את נפגעי החיסונים, שהתעלמו מהם עוד קודם. וזה עדיין לא פוטר מלהתייחס לאסון מירון, שקרה רק לפני כמה ימים, ועדיין לא נחקר. וגם הקורונה עוד איתנו, ברמה כזו או אחרת, ועימה התו הירוק הבעייתי. וכבר מדברים על חיסון ילדים עוד כמה ימים. וזה גם עדיין לא פתר את בעיית נפגעי הטראומה, שעלתה עם מקרהו המצער של איציק סעידיאן. ועדיין לא נפתר הפלונטר הפוליטי. ועדיין אין תקציב.
כל אלה רק חלק מהדברים העולים בדעתי עכשיו. אז איזה מקום יש ללגלג כאן?

אבל הדברים שתיארתי עכשיו הזכירו לי פסוקים ידועים מעמוס, על 'יום ה" –

עמוס ה –
יח הוֹי הַמִּתְאַוִּים אֶת יוֹם יְהוָה לָמָּה זֶּה לָכֶם יוֹם יְהוָה הוּא חֹשֶׁךְ וְלֹא אוֹר. יט כַּאֲשֶׁר יָנוּס אִישׁ מִפְּנֵי הָאֲרִי וּפְגָעוֹ הַדֹּב וּבָא הַבַּיִת וְסָמַךְ יָדוֹ עַל הַקִּיר וּנְשָׁכוֹ הַנָּחָשׁ. כ הֲלֹא חֹשֶׁךְ יוֹם יְהוָה וְלֹא אוֹר וְאָפֵל וְלֹא נֹגַהּ לוֹ.

כלומר – צרות על צרות. וכן אומרים כל המפרשים. וכן יש משפט חז"לי שלא מצאתי את מקורו – 'צרות חדשות משכיחות את הישנות'.

ופסוקים אלה מובאים גם בגמרא –
כן אמר ר' יוחנן: ייתי [יבוא] המשיח ולא איחמיניה [אראנו]. אמר ליה [לו] ריש לקיש מאי טעמא [מה הטעם] חושש אתה? אילימא [אם תאמר] משום דכתיב [שנאמר] על יום ה' כי "כאשר ינוס איש מפני הארי ופגעו הדב ובא הבית וסמך ידו על הקיר ונשכו הנחש" (עמוס ה, יט), בא ואראך דוגמתו בעולם הזה, שאף בימים אלה סובלים אנו מצרות גדולות כגון אלה, בזמן שאדם יוצא לשדה ופגע בו סנטר (שומר) הדורש ממנו תשלום — דומה כמי שפגע בו ארי, נכנס לעיר פגע בו גבאי הגובה מיסי המלך — דומה כמי שפגעו דב, נכנס לביתו ומצא בניו ובנותיו מוטלין ברעבדומה כמי שנשכו נחש.
סנהדרין סח, ב, בתרגום שטיינזלץ.

*

לכן, אין מקום לליצנות כזו עכשיו, ליצנות של לעג לאחר ופילוג. וגם זה נכתב –

וְעַתָּה אַל תִּתְלוֹצָצוּ פֶּן יֶחְזְקוּ מוֹסְרֵיכֶם כִּי כָלָה וְנֶחֱרָצָה שָׁמַעְתִּי מֵאֵת אֲדֹנָי יְהוִה צְבָאוֹת עַל כָּל הָאָרֶץ.
ישעיה כח, כב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s