בקום רשעים יסתר אדם

אין ספק שהשלטון בארץ רע מאוד, ועליו יש להתפלל – 'ותעביר ממשלת זדון מן הארץ'.
כל הזמן מדברים על יהודים מול ערבים, ימנים מול שמאלנים, מזרחים מול אשכנזים, גברים מול נשים, דתיים מול חילוניים, וכן הלאה והלאה. וכן צריך להוסיף פה – עשירים מול עניים, אף כי מבחינות מסוימות זה עניין נפרד.
אבל נראה ששכחו מה הבסיס לכל אלה – פשוט להיות אדם, לכבד כל אדם באשר הוא אדם, שכן הוא נברא בצלם.
בהקשר הזה יש שני פסוקים דומים ומעניינים –

בְּקוּם רְשָׁעִים יִסָּתֵר אָדָם וּבְאָבְדָם יִרְבּוּ צַדִּיקִים.
משלי כח, כח.

רלב"ג –
"בקום רשעים". בהיות שררה וממשלה לרשעים יסתר במה שהוא אדם והוא האיש הטוב וזה לשתי סבות האחת כי כל האנשים הטובים יברחו להמלט מן הרשעים והשני' כי מפני מה שיראו האנשים מהצלחת הרשע יהיה נבחר להם הרשע מהצדק מצורף לזה כי הרשע המושל בהם ינהיג' בהנהגתו ובאבוד הרשעים אז ירבו צדיקים בארץ לב' סבות הא' כשיאבדו אל המושלים ישובו אשר ברחו מהם והשני כי באבוד הרשעים אי זה שיהיו יוכר לאנשים מום הרשע ויחזיקו מפני זה בצדק:

בַּעֲלֹץ צַדִּיקִים רַבָּה תִפְאָרֶת וּבְקוּם רְשָׁעִים יְחֻפַּשׂ אָדָם.
משלי כח, יב.

רלב"ג –
"בעלוץ צדיקים". ובהצלחתם רבה תפארת בעולם כי הם ינהיגו האדם הנהגה ישרה ומשובחת ובתקומת הרשעים ורוממותם ירבה קלות בעולם כי מפני ידיעתם איך יעשו הרעות ישתדלו לחפש ולהראות כי גם הטובים עושים אותם הפעולות כי מחשבתם שתהיה הנהגת זולתם כהנהגתם כאמרו ומוכיח לרשע מומו או ירצה בזה כי בקום רשעים יחופש אדם לפי שכבר יסתר מפחדו כאומרו בקום רשעים יסתר אדם ולזה יחופש במקומות אם יוכלו למוצאו:

כלומר, בשלטון הרשעים מי שמתנהג כאדם נחבא, וממילא מתמעט. ובניסוח השני – הוא עד כדי כך נחבא, שיש לחפש אותו.
לכך אפשר אולי להוסיף שתי משמעויות בדרך כפל הלשון –
יסתר אדם – מלשון סתירה לוגית. שלטון הרשע הוא בהכרח גם שלטון הסכלות, ולכן הוא נעדר היגיון ורציפות לוגית, הוא סותר את עצמו, ועם זה – את האנושיות עצמה.
יחופש אדם – מלשון תחפושת. מי שהוא אדם יצטרך לצבוע עצמו בצבע מפלגה מסוימת, להרים דגל מסוים ולהשתייך לקבוצה מסוימת, למרות שבתוכו הוא יודע שהוא קודם-כל בן אדם, וזה הכול.
מכאן גם הרדידות שב'פוליטיקת הזהויות'. הזהות אתנית, העדתית, המינית, המגדרית וכן הלאה – לעולם לא תוכל להיות עמוקה ויסודית יותר מעצם הגדרת אדם כאדם. לכן המחשבה ההומניסטית הקלסית עדיפה ממנה בהרבה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s