ירמיהו הרדוף

ירמיהו הרדוף

בכמה מקומות ירמיה אומר, שגם אלה הנראים כאוהביו, הם בעצם אויביו, מציאות עגומה מאוד. אם זה אכן כך, ירמיה חווה מציאות של 'גזלייטינג' – מונח שהפך פופולרי לאחרונה, ומשמעותו ניסיון לגרום לאדם לפקפק במציאות שהוא רואה.
כמו כן, אם ירמיהו רק מדמיין זאת, הרי שהוא פרנואיד, אך אם זו המציאות, כי אז אכן מדובר בגזלייטינג האמור.
נקרא –

1.
וַאֲנִי כְּכֶבֶשׂ אַלּוּף יוּבַל לִטְבוֹחַ וְלֹא יָדַעְתִּי כִּי עָלַי חָשְׁבוּ מַחֲשָׁבוֹת נַשְׁחִיתָה עֵץ בְּלַחְמוֹ וְנִכְרְתֶנּוּ מֵאֶרֶץ חַיִּים וּשְׁמוֹ לֹא יִזָּכֵר עוֹד.
ירמיה יא, יט.

מצודות –
ואני – ר״ל לא מדעתי אני הולך לנבאות עליהם הרעה כי יד ה׳ היתה חזקה עלי ללכת אליהם ולנבאות ואני ככבש ואלוף אשר כל אחד מהם יובא לטבוח שלא מרצונו כי אין חפצי לנבאות עליהם רעה.

ולא ידעתי – ולא אדע מה פשעי בזה אשר המה חשבו עלי מחשבות רעות ואומרים נשחית מאכלו בעץ הממית ר״ל נשים סם המות במאכלו ובזה נכרית אותו מארץ חיים כי ימות ואין לו ולא יזכר עוד שמו.

2.
כִּי גַם אַחֶיךָ וּבֵית אָבִיךָ גַּם הֵמָּה בָּגְדוּ בָךְ גַּם הֵמָּה קָרְאוּ אַחֲרֶיךָ מָלֵא אַל תַּאֲמֵן בָּם כִּי יְדַבְּרוּ אֵלֶיךָ טוֹבוֹת.
ירמיה יב, ו.

מצודות –
בגדו בך – והמה לך לאויבים.

קראו וכו׳ – אספו קבוצת אנשים לרדוף אחריך.

אל תאמן בם – שכמה אוהבים אותך עם שמדברים עמך דברים טובים ורכים ומהם תקח ראיה לרשעת כל העם הזה ומוסב למעלה לומר בעבור כ״ז נתתי הכח ביד נ״נ להיות מטה זעמי.

3.
כִּי שָׁמַעְתִּי דִּבַּת רַבִּים מָגוֹר מִסָּבִיב הַגִּידוּ וְנַגִּידֶנּוּ כֹּל אֱנוֹשׁ שְׁלוֹמִי שֹׁמְרֵי צַלְעִי אוּלַי יְפֻתֶּה וְנוּכְלָה לוֹ וְנִקְחָה נִקְמָתֵנוּ מִמֶּנּוּ.
ירמיה כ, י.

שד"ל –
כי שמעתי דבת רבים – שמוציאים דבה ושם רע עלי, וזה גורם לי מגור מסביב.

הגידו ונגידנו – הם אומרים זה לזה: הגידו אם שמעתם דבר רע על ירמיהו, ואנחנו נגידנו ונפרסם הלשון הרע יותר.

כל אנוש שלומי שומרי צלעי – כל אוהבַי ורעַי מְצַפִים לראות אותי צולע (רש״י, רד״ק, ודון יצחק), כלומר שאֶכָשֵל בדבר עבירה, כדי שיוכלו להוציא לעז עלי. ואומרים אולי יְפֻתה באיזה חטא, ואז נוכל לו כי נפרסם שהוא איש חוטא ונביא שקר, ועל ידי כן נקח נקמתנו ממנו. ונקמתם היא על שהוא היה מוכיחם תמיד על חטאתם, ואם תעלה בידם להראות שהוא עצמו רשע, תהיה זאת נֶחָמָתָם.

4.
כִּי שָׁמַעְתִּי דִּבַּת רַבִּים מָגוֹר מִסָּבִיב בְּהִוָּסְדָם יַחַד עָלַי לָקַחַת נַפְשִׁי זָמָמוּ.
תהילים לד, יא.

מצודות –

דבת רבים – דברי רע מרבים המפחדים אותי מסביב.


בהוסדם – במה שהם מתייעצים עלי כולם יחד וחושבים לקחת נפשי ור״ל ובעבור שאני שומע כ״ז ואני כאלם לא יפתח פיו לזה אני שכוח בעיני כל כי חושבים שכלה תקותי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s