דרכי נועם

בעניין היחס לנשים – במקרה דיברנו על זה בחג. אין הרבה מה להוסיף על הכתיבה הרבה בעניין של פמיניזם ויהדות. אוכל רק להמליץ על ספרה של חנה קהת 'פמיניזם ויהדות', ועל ספרה של רחל אליאור 'סבתא לא ידעה קרוא וכתוב'.
ובכל זאת, מה שדובר הוא, שבתנ"ך מעמד האישה דווקא היה לא רע. היו אמהות האומה, הייתה מרים הנביאה, הייתה דבורה השופטת, וכן מוזכרות נשות חיל רבות.
אמנם נכון שמספרן בכל זאת מועט ביחס לגברים, וכן שהן סובלות מנחיתות. למשל, בשושלות הרבות המופיעות בתנ"ך, תמיד מונים רק את הגברים. ואם בכל זאת מוזכרת אישה, הרי שזה לצורך הסיפור, כמו במקרה דינה. ואם מוזכרת אישה ואין לה סיפור, אנו יכולים להניח שהיה סיפור קדום שאבד, כמו במקרה נעמה.
כמו כן, האישה היא האשם המיידי, כך אצל חווה, כידוע, וכך אצל שרה, ועוד.
ומלבד זאת קיימת הצגה כפולה, של מודל האישה הטובה מול מודל האישה הרעה, המפתה, אך דבר זה, לדעתי, הוא לא שלילי בהכרח.
ויש עוד דברים, כמו ציון הערכים השונים, לגבר – 50 שקל, ולאישה – 30, ועוד.
אבל התמונה משתנה אצל חז"ל. כאן מעמד האישה יורד פלאים. וכבר אסף ספי רכלבסקי ביטויי שנאה קשים כלפי האישה, בספרו 'חמורו של משיח', וכן אספו אחרים.
אמנם, גם אצלם יש יוצא מן הכלל, כשהדוגמה העיקרית לכך היא ברוריה, שהייתה אישה חכמה, אבל אלה מקרים נדירים מאוד, שלא מלמדים על הכלל.
הכלל הוא, כפי שהראתה רחל אליאור, כי חברת הלומדים הייתה חברה גברית לגמרי, והלימוד נתן להם כרטיס כניסה לחיים הציבוריים – לתפקידי שפיטה, רבנות, חזנות, שחיטה ועוד ועוד. לנשים לא נותר אלא להישאר בביתן, לדאוג לילדים ולבישולים. על כן אמרו חז"ל, ואסתפק בציטוט אחד מבין רבים – 'אין חכמה לאישה אלא בפלך'. ואגב, מעניינת הבחירה של מקימי בית הספר האליטיסטי לנשים דתיות בירושלים, לקרוא את שמו – 'פלך'.

ולעניין הכיוון של מפלגת נעם – אין צורך לציין שאני מתנגד לו בתוקף, וכי הוא מחזיר אותנו לימי הביניים בערך. כך גם ביחסם להומוסקסואלים. גם כאן יפה כתבה רחל אליאור, שהם מבקשים 'טבעיות' ו'נורמליות', אך שתי מילים אלו כלל לא מופיעות בתנ"ך, ולא בכדי. ה'טבע' הומצא בידי מתרגמי ימי הביניים, כדי לבטא את מחשבות הפילוסופיה היוונית, שהובאה בספרי רבי יהודה הלוי והרמב"ם, והנורמה היא מושג לטיני, ששימושו מאוחר עוד יותר.
לבסוף, גם כאן בחירת השם מעניינת – 'נועם', כמו בפסוק 'דרכיה דרכי נועם', אך תוך היפוך מוחלט של המשמעות שלו!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s